Mužský kroj

Aksamitky, vydrovky nebo bobrovka jsou vysoké, vpředu s prýmkem nižším (asi 10 cm), vzadu s vyšším (asi 17 cm) z černé nebo hnědé kožešiny. Dýnko bylo z černého, zeleného nebo zeleno-olivového aksamitu – odtud název aksamitka.

 

Košile – halena - pánská košile je též bohatě zdobená kolem výstřihu, v ramennou a na límečcích (manžetách) u rukávů. V náramkách a v dolní části manžety jsou bohatě nabírány. Pod krkem má Hanák uvázanou vazačku, pentli, šňůrku, která je zavázaná na mašličku je tak též bohatě zdobena výšivkou.

Kordula
Těž lajdík, frydka, vesta, je podobně jako u ženského kroje vrcholem vyšivačského umění hanáckých krejčí. Kordulka je kratší a sahá až po pás, jejž nezakrývá. Výšivka je složena z geometrické ornamentální cesty, vyšité na okrajích, a ze souběžně položené cesty ornamentu rostlinného. Na přední části má falešné knoflíky. Na zadní části kordulky jsou asi tři bohatě zdobené rozparky, aby dobře seděla na těle. Sukno je černé, ale také tmavozelené. Jan někdy bývá vyšívaná také kolem ramen. Okraje jsou olemovány haraskou různých barev i odstínů.

 

Gatě – kalhoty
Jsou jednou z nejstarších součástí mužského kroje. Byly z vyčiněné ovčí, beraní nebo i kozí kůže; vzácné a nákladné byly jelenice. Gatě jsou všity nahoře do širšího a dole do užšího límce nohavice. Jsou dlouhé do půli lýtek, dole se zavazují stuhou, řeménky darmovisy, jež byly dole rozšířeny, vykrojeny a dírkovány. Na bocích mají hluboké kapsy na šátek nebo na peněženky. Výšivka je umístěna na poklopci, a někdy i na bočních švech a u kapes.

Vilečka, známá též podléčkê , vêléčka, plátýnka, návleky jsou důležitou zdobnou i praktickou složkou mužského kroje, neboť jej doplňovala mezi spodním okrajem koženic a horním okrajem botů, barvy bílé. Jsou to jakési plátěné punčochy, které pevně objímají nohu a jsou na ni připevněny na svém horním i dolním okraji šňůrkami nebo gumičkami.

 

Pás
Je široký 12 až 15 cm a zapíná se na dvě nebo tři přezky je bohatě vyšíván pavími pery, většinou je hnědé až hnědožluté barvy. Páví pera v dnešní době bývají nahrazeny barevnými bavlnkami nebo plastovými pásky.

Obuv
V dnešní době jsou to černé holínky, gumáky, galoše z jemné kůže.